1. Anasayfa
  2. Horizon

VMware Horizon – Microsoft Teams Optimizasyonu

VMware Horizon – Microsoft Teams Optimizasyonu
0

Bu yazımda sizlere VMware Horizon ortamınızda Microsoft Teams uygulamasını nasıl optimize edebileceğiniz hakkında bilgiler vereceğim.

Dünya genelinde özellikle Pandemi süreci ile beraber Microsoft Teams uygulamasının kullanılması ve yaygınlaştırılması büyük bir ivme kazandı. Fortune 100’ün 91’i dahil olmak üzere 500.000’den fazla kuruluş, 181 pazarda 44 dilde Microsoft Teams kullanmaktadır. Biz de Teams’I Horizon ortamımıza nasıl entegre edebiliriz sorusunun cevabını arayacağız.

Sanal bir masaüstünden görüntülü arama bazen zor ve can sıkıcı olabilmektedir. Sanal masaüstünde bir arama başlatıldığında, kullanıcının mikrofonu ve kamerası kullanıcının sesini ve görüntüsünü sanal masaüstüne gönderecektir. Horizon, gerçek zamanlı ses-video (RTAV) özelliğini kullanarak bu verileri sıkıştırılmış olarak gönderir. Ancak RTAV özelliği, sanal masaüstünde aramayı tamamlamak için verileri işlemeli ve ağ üzerinden göndermelidir. Aynı zamanda, sanal masaüstü video beslemesini yakalar ve onu, son kullanıcının video beslemesini görebilmesi için Blast görüntüleme protokolünü kullanarak ağ üzerinden uç noktaya geri gönderir.

Microsoft ile yakın çalışan VMware, Horizon 8 (2006) ve Horizon 7.13 ile “Media Optimization for Microsoft Teams” özelliğini yayınladı. Bu özellik ile birlikte bir kullanıcı sanal masaüstünde bir arama başlattığında, yerel fiziksel cihaza bir kanal açıp aramayı oradan başlatıyor. Microsoft Teams penceresi, sanal makinesindeki Microsoft Teams penceresinin üzerine çekilerek kullanıcılara hala sanal makinede oldukları izlenimini verir, ancak veriler aslında doğrudan yerel uç noktadan İnternete gidiyor. Yük ağdan kaybolur ve işlem, veri merkezinden uç noktaya taşınır. Çoğunlukla son kullanıcı deneyimi de iyileşir çünkü verinin yapacağı atlama adımları daha azdır.

Media Optimization for Microsoft Teams Kurulumu ve Yapılandırılması

VMware, Horizon 8 (2006 veya üzeri) ve Horizon 7 sürüm 7.13 veya üzeri bir parçası olarak Microsoft Teams’i destekler. Media Optimization for Microsoft Teams özelliği, Microsoft Azure üzerinde Horizon Cloud, Pod Manifest sürüm 2298.X veya üzeri ile de mevcuttur. Microsoft ayrıca 11 Ağustos 2020’de hizmeti kendi tarafında açtı. Offload özelliğinden yararlanmak için, Horizon Client 2006 ve sonrası sürümler ile bir GPO kullanmanız gerekir.

Horizon Client – Horizon Agent Ayarları

Horizon Client’ta, Microsoft Teams optimizasyon özelliği varsayılan olarak yüklenmektedir.

Horizon Agent’taki kod da varsayılan olarak yüklenir, GPO üzerinden etkinleştirmeniz gerekmektedir. Computer Configuration > Administrative Templates > VMware View Agent Configuration > VMware HTML5 Features > VMware WebRTC Redirection Features > Enable Media Optimization for Microsoft Teams. yolunu izleyere bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Bu politikayı ayarladıktan sonra , GPO politikasının yürürlüğe girmesi için Horizon masaüstünden oturumu kapatmanız gerekir .

Eşleştirme Modları

Giriş bölümünde açıklandığı gibi, Microsoft Teams’i en iyi duruma getirilmiş modda çalıştırmanın önemli avantajları vardır. Ancak, uygulamanızı planlarken,  Horizon Client 2006 veya daha yenisini çalıştırmayan son kullanıcıların bu özellikten yararlanamayacaklarını unutmayın.

Bir kullanıcı, Microsoft Teams’in optimize edilmiş modda mı, fallback modunda mı yoksa sanal masaüstünde yerel olarak mı (optimizasyon yok) çalıştığını kontrol edebilir. Microsoft Teams arabiriminin sağ üst köşesinde , kullanıcı simgesini tıklayın ve Microsoft Teams sürümünü ve eşleştirme modlarını açıklayan kullanıcı simgesinin altında bir başlık görmek için About > Version bölümüne gidiniz :

  • Optimized – Başlıkta VMware Media Optimized gösteriliyorsa , Enable Media Optimization for Microsoft Teams ayarı GPO üzerinden etkinleştirilmiştir. Microsoft Teams sanal masaüstünde çalışır ve ses-video işlemlerini istemci makineye aktarılır.
  • Fallback – Başlıkta VMware Media Not Connected yazıyorsa , Microsoft Teams Fallback modunda çalışıyor demektir. Bu modda GPO ayarını etkinleştirdiniz fakat Horizon Client versiyonu 2006 versiyonundan daha düşük ise optimizasyon çalışmamıştır.. Bu modda Microsoft Teams’den gelen ses ve görüntü, istemci makineye aktarılmaz.  Fallback modda bir arama yaptığınızda, “Your device doesn’t support connection via VMware. Audio and video quality may be reduced.” gibi bir uyarı mesajı görürsünüz.
  • No optimization– Başlıkta VMware metni göstermiyorsa , GPO ayarı yapılandırılmamış demektedir.. Microsoft Teams’den gelen ses ve görüntü, istemci makineye aktarılmaz.

Software Acoustic Echo Cancellation Özelliği

Bazı düşük güçlü ince istemcilerde, kullanıcılar CPU kullanımını azaltmak için “acoustic echo cancellation” özelliğini kapatmak isteyebilir. Çoğu durumda, VMware, optimum ses deneyimi için tasarlanmış varsayılan yapılandırmanın kullanılmasını önerir. Ancak echo ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bu ayar Horizon Agent için bir GPO kullanılarak veya Horizon Client için kayıt defteri üzerinden ayarlanarak yapılandırılabilir.

Horizon Agent için GPO’da: Computer Configuration > Administrative Templates VMware View Agent Configuration > VMware HTML5 Features > VMware WebRTC Redirection Features > Enable software acoustic echo cancellation for Media Optimization for Microsoft Teams özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bu politikayı ayarladıktan sonra , GPO politikalarının yürürlüğe girmesi için Horizon masaüstünden oturumu kapatmanız gerekir .

Horizon Client için:

“HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\VMware, Inc.\VMware Html5mmr\WebrtcRedir”
“enableAEC” (REG_DWORD)

0 – Software acoustic echo cancellation özelliğini kapat
1 – Software acoustic echo cancellation özelliğini etkinleştir.

Sorun Giderme Adımları

Microsoft Teams’de Avatar > About > Version seçeneğini seçin . Microsoft Teams optimize edilmiş modda başlatılmışsa, başlıkta “VMware Media Optimized” ifadesini görmelisiniz.

Başlıkta “VMware Media Optimized” seçeneğini görmüyorsanız;

Horizon Agent Kayıt Defteri Ayarları

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\VMware, Inc.\VMware VDM” altında AgentInstallPath değerini kontrol ediniz.

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\VMware, Inc.\VMware WebRTCRedir” altında “teamsEnabled” seçeneğini kontrol ediniz.

Microsoft Teams Verileri

Sanal masaüstünde, Microsoft Teams istemcisi tarafından doğru ayarların uygulandığından emin olmak için Microsoft Teams’i yeniden başlatın. Microsoft Teams’i yeniden başlattıktan sonra bile “VMware Media Optimized” başlığını görmüyorsanız; “%APPDATA%\Microsoft\Teams” dizinindeki klasörü silin ve yeniden başlatınız.

Yukarıdaki eylem öğelerini gerçekleştirdikten sonra “VMware Media Optimized” başlığını görmezseniz;

Microsoft Teams’de Avatar > Settings >Devices bölümüne gidin . Ses cihazları altında , Hoparlörler ve Mikrofon açılır listelerinde yerel kulaklık adlarını görmelisiniz .

Microsoft Teams cihaz ayarlarında yerel cihaz adını görüyorsanız, ortamınızda Microsoft Teams optimizasyonu etkinleştirilmiştir.

Yerel aygıt adını görmezseniz ve bunun yerine aygıt listesinde “Virtual DevTap” veya “VDI” görürseniz;

html5Server’ın Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Horizon Agent ‘da Task Manager’ı açıp “html5Server.exe” işleminin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Sanal Masaüstündeki html5Sever Log’larını kontrol edin

Sanal makinenizde “C:\Windows\TEMP\vmware-SYSTEM” altında “vmware-html5Server-extra-*-*.logEn” adında son zaman damgasına sahip günlük dosyasını arayın . Aşağıda vurgulanan bölümü görüyorsanız, VM’nizde Microsoft Teams optimizasyonu etkinleştirilmiştir.

allow:”false” olarak görüyorsanız ortamınızda Teams optimizasyonu etkinleştirilmemiştir.

Microsoft Teams Eklentisinin Horizon Client’da Mevcut Olup Olmadığını Kontrol Edin

“C:\Program Files (x86)\VMware\VMware Horizon View Client\x64” altında “webrtc_sharedlib.dll” dosyasının var olup olmadığını kontrol ediniz.

Eğer webrtc_sharedlib.dll dosyası yok ise Horizon Client kurulumunda Microsoft Teams optimizasyonunu aktif edip tekrar kurunuz.

html5Client Log’larında Optimizasyonun Etkin Olduğunu Kontrol Ediniz

Client cihazınızda “%TEMP%\vmware-<username>” klasörüne gidip “vmware-html5Client-*.logEn” adında son zaman damgasına sahip günlük dosyasını arayın . Günlüklerde aşağıdaki vurgulanan bölümü görüyorsanız, Microsoft Teams optimizasyonu oturumunuz için doğru şekilde etkinleştirilmiştir.

allow:”false” olarak değeri görüyorsanız da Teams optimizasyonu Client üzerinde etkinleştirilmemiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir