1. Anasayfa
  2. Horizon

VMware Horizon 7.12 – Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 1

VMware Horizon 7.12 – Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 1
0

Makale serisinin ilk bölümünde sizlere VMware‘ in masaüstü ve uygulama sanallaştırma ürünü olan Horizon yazılımının kurulum-konfigürasyonunu ve uygulama sanallaştırmayı anlatacağım.İsterseniz hemen şu sorunun cevabını vererek başlayalım

Vmware Horizon Nedir?

VMware Horizon, sanal masaüstü altyapısı (VDI) ürünleri, BT departmanlarının veri merkezinde sanal makine (VM) masaüstü ve uygulamaları çalıştırmasını ve bu masaüstü bilgisayarları ve uygulamaları yönetilen bir hizmet olarak çalışanlara uzaktan sunulmasını sağlayan bir yazılımdır.

Yöneticiler için, sanal masaüstü ve uygulamaların merkezileştirilip yönetilebilirliğini arttırırken, kullanıcılar için de sanal masaüstü ve uygulamaları cihaz bağımsız istedikleri noktadan erişmelerini sağlayan bir teknolojidir.

Resim-1

Lisans Tipleri Nelerdir?

Horizon Standard, Advanced ve Enterprise olarak 3 lisans türüne sahiptirler. Bu lisans türlerine ek olarak Linux opsiyonu da lisanslama içerisinde mevcut. Her lisans türü kendine has ek bileşenler ve ürünlerle gelmekle beraber, hangi lisans türü bana uygun der iseniz aşağıdaki link aracılığıyla uygun lisans türünüzü belirleyebilirsiniz.

https://www.vmware.com/eucproductselector.html

Neler Yapacağız?

Makale serisi içerisinde bölüm bölüm aşağıdaki adımları tamamlayacağız.

Bölüm-1

  • Horizon Connection Standard ve Replica Server Kurulum ve Konfigürasyonu
  • Horizon Composer Kurulum ve Konfigürasyonu
  • Horizon Agent Aracılığıyla Uygulama Sanallaştırma

Bölüm-2

  • Instant Clone ile VDI Oluşturulması
  • Instant Clone ile VDI Pool Update İşlemi

Bölüm-3

  • Unified Access Gateway Kurulum ve Ayarları

Bölüm-4

  • vRealize Operations Manager Kurulum ve Konfigürasyonu
  • vRealize Operation Manager Horizon Adapter Ayarları

Horizon Connection Standard Server Kurulumu

VMware Horizon yapısını kurmak için öncelikle bir adet Standard Server rolünü kurmanız gerekmektedir. Kurulum sonrasında kurmak istediğiniz diğer Connection Server rollerini, yapınıza Replica Server olarak dahil edebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten VMware Horizon yazılımını Trial olarak indirebilirsiniz. Trial olarak indirdiğinizde 90 gün boyunca 100 kullanıcıya kadar yazılımı deneyebilirsiniz.

https://my.vmware.com/en/web/vmware/evalcenter?p=horizon-7

Horizon Connection Server yazılımını linkten indirebilirsiniz.

Resim-2

İndirilen Connection Server .exe dosyasında “Run As Administrator” seçeneği ile kuruluma başlayalım.

Resim-3

Resim-4

“Welcome” ekranında Next ile devam edelim.

Resim-5

Lisans sözleşmesini kabul edip, Next ile devam edelim.

Resim-6

Connection Server rolünün kurulacağı klasörü belirleyip, Next ile devam edelim.

Resim-7

Yukarıda da bahsettiğim gibi şuanda yapımızda Connection Server rolüne sahip sunucumuz bulunmadığı ve yeni kurulum yaptığımız için Horizon 7 Standard Server seçeneğini seçelim ve Next ile devam edelim.

Resim-8

Data Recovery Password, Connection Server’ ın ilk kurulumu sırasında aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yapılandırılır. Vdmimport  komutunu kullanarak AD LDS örneğinin geri yükleme işlemleri sırasında belirleyeceğiniz bu parolaya ihtiyaç duyacaksınız. Parolayı unutmanız durumunda parolayı kurtarmak için parola hatırlatma ile birlikte Data Recovery şifresini ayarlamak daha iyi olcaktır.

Resim-9

Sunucu üzerinde Windows güvenlik duvarında otomatik olarak Connection Server portlarının açılmasını istediğimizi belirtip, Next ile devam edelim.

Resim-10

VMware Horizon yapısının yöneticilerini belirmeye geldi sıra. Aşağıdaki ekranda hangi kullanıcı veya kullanıcı grubunun Horizon yapısında Administrator rolüne sahip olacağını belirledikten sonra, Next ile devam edelim.

Resim-11

CEIP programına katılmak isterseniz “Join” seçeneğine tıklayıp devam edebiliriz ve kurulumu başlatabiliriz.

Resim-12

Resim-13

Resim-14

Finish butonuna tıklayıp kurulumu tamamlayabiliriz.

Resim-15

Horizon Connection Replica Server Kurulumu

Horizon yapısına Replica Server dahil etmek için, Connection Server kurulumunda olduğu gibi aynı kurulum dosyasını çalıştıralım. Lisans anlaşması ve kurulum klasörünü bölümlerini geçtikten sonra Horizon 7 Replica Server seçeneğini seçelim ve Next ile devam edelim.

Resim-16

Replica Server kurmak istediğimizde, hem aynı konfigürasyonları alabilsin hem de var olan Connection Server’ ları bir gruba dahil edebilmek için, sistemde var olan Connection Server FQDN adresini girmemiz gerekir. Standard Connection Server sunucusunun FQDN bilgisini yazalım ve Next ile devam edelim.

Resim-17

Windows güvenlik duvarında Replica Server için otomatik portların açılmasını isteyelim ve kuruluma başlayalım.

Resim-18

Kurulum tamamlandıktan sonra Horizon Admin konsola gelip Replica sunucumuzun yapıya dahil edildiğini teyit edelim. Horizon Admin konsola erişmek için “https://ConnectionServerFQDN/admin” adresini kullanacağız.

Resim-19

Horizon konsola gelip sırasıyla Settings -> Servers -> Connection Servers menüsüne geldiğimizde, Standard ve Replica Connection Server sunucularımızı görmüş olacağız.

Resim-20

Horizon Lisans Ayarları

Connection Server rollerini kurduktan sonra Trial olarak indrdiğimiz Horizon yazılımının lisansını Admin konsol üzerinden girmemiz gerekmektedir. Lisans için; “https://ConnectionServerFQDN/admin” adresine Admin hesabımız ile girelim, Sırasıyla Settings -> Product Licensing and Usage -> Licensing menüsünde Edit butonuna tıklayıp, Trial lisansımızı girelim.

Resim-21

Horizon Event Database Ayarları

VMware Horizon, yönetici ve son kullanıcı eylemleri, sistem hataları v.b. olayları kendi üzerinde kaydetmektedir. İsterseniz bu olay kayıtlarını tutmak için veritabanı olarak Microsoft SQL veya Oracle Database’den yararlanabilirsiniz. Bu işlem için yine bir SQL servis hesabı ve SQL üzerinde bir veritabanı oluşturmanız gerekmektedir. SQL sunucu üzerinde New Database diyelim ve yeni oluşturacağımız veritabanına bir isim verip, oluşturalım.

Resim-22

Resim-23

Oluşturduğumuz servis hesabımızı, Event veritabanında db_owner yetkisi verelim.

Resim-24

Veritabanı oluşturma işlemlerini yaptıktan sonra Horizon Admin konsolunda sırasıyla Settings -> Event Configuration menüsüne geldikten sonra Edit butonuna tıklayalım.

Resim-25

SQL veritabanı sunucu ismini, veritabanı ismini ve kullanıcı bilgilerini girdikten sonra OK butonu ile konfigürasyonu tamamlayalım.

Resim-26

Tekrar Event Configuration menüsüne geldiğimizde seçtiğimiz ayarlar ile yapılandırıldığını göreceğiz.

Horizon Composer Server Kurulumu

Horizon Composer rolü, Horizon yapısında Linked-clone tabanlı VDI havuzlarını oluşturmak için kullanılır. Linked-clone modelinde, oluşturulan sanal masaüstü makineler aynı disk imajını kullandığından dolayı, Full VM yapılarına göre daha az yer kaplar.

Horizon Composer rolü arka planda bir veritabanına ihtiyaç duyduğu için, kuruluma öncelikle SQL sunucunda bir veritabanı oluşturarak başlayalım. Bu aşamada Composer için SQL üzerinde bir servis hesabına ihtiyaç duyacağız.

Resim-27

Oluşturmak istediğimiz Composer veritabanına bir isim verelim ve veritabanını oluşturalım.

Resim-28

Horizon için oluşturduğumuz servis hesabına Properties diyelim ve oluşturduğumuz Composer veritabanına db_owner yetkisi verelim.

Resim-29

Resim-30

Veritabanı ayarlamalarını yaptıktan sonra ikinci adım olarak Composer Server için bir sertifika oluşturalım. Composer Server rolü kurulum aşamasında varsayılan ayarlar ile giderseniz Self-Signed bir sertifika sizin için oluşturacaktır. Ama biz Active Directory ortamında bulunan CA üzerinden sertifika kullanmak istersek aşağıdaki adımları takip edebiliriz.

Connection Server rolünü kuracağımız sunucuda Run-> certlm.msc -> All Tasks -> Request New Certificate ile sertifika isteğinde bulunalım.

Resim-31

Resim-32

Active Directory Enrollment Policy seçeneğini seçelim ve yeni bir sertifika oluşturalım.

Resim-33

Veritabanı ve sertifika ayarlarını bitirdikten sonra Composer kurulumuna geçebiliriz. Horizon Composer yazılımını linkten indirebilirsiniz.

Resim-34

 İndirdiğimiz Composer kurulum dosyasına “Run as Administrator” seçeneği ile kuruluma başlayalım.

Resim-35

“Welcome” ekranında Next ile devam edelim.

Resim-36

Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra Next ile devam edelim.

Resim-37

Kurulum klasörünü belirleyip, Next ile devam edelim.

Resim-38

Database Information ekranında SQL tarafında oluşturduğumuz veritabanı için bağlantı bilgilerini gireceğiz. ODBC DSN Setup ile SQL sunucunuzu, oluşturduğunuz veritabanını ve yetkili kullanıcı bilgilerini yazıktan sonra Test Connection ile bağlantınızı test edebilirsiniz.

Resim-39

Sonraki adımda Composer Sunucu için oluşturmuş olduğumuz sertifikayı seçelim, Next ile devam edelim ve kurulumu başlatalım.

Resim-40

Tüm bu ayarlar neticesinde Composer rolünü de başarıyla kurmuş olduk.

Resim-41

Horizon Connection Server ile vCenter ve Composer Bağlantısı

Composer rolününü kullanıp kullanmamak tamamen sizin elinizde ama Linked-Clone yerine Instant-Clone kullansak bile Connection Server’ a vCenter bilgilerini eklememiz gerekmektedir. Bu işlem için Horizon Admin konsola gidelim. Sırasıyla Settings -> Servers -> vCenter Server bölümüne gelip Add butonuna tıklayalım.

Resim-42

vCenter adresini ve vCenter üzerinde yetkili kullanıcı bilgilerini yazıp Next ile devam edelim.

Resim-43

Eğer sizde Composer Server rolünü kurduysanız bu adımda Composer bilgilerinizi yazabilirsiniz. Eğer kurmadıysanız “Do not use..” seçeği ile devam edebilirsiniz. Ben Composer rolünü de ayrıca yüklediğim için bilgilerini yazıp Next ile devam ediyorum.

Resim-44

Composer Domain bilgilerini girip Next ile devam edelim.

Resim-45

Resim-46

Storage Settings (IOPS konusunda Horizon Storage Accelerator seçeneğini işaretleyebilirsiniz) ve Hosts bölümünde de seçimlerimizi yapıp Next ile devam edelim.

Resim-47

Son olarak Özet bölümde girdiğiniz bilgileri kontrol edebilir ve Submit ile vCenter sunucunuzu ve Composer sunucunuzu, Connection Server’ a tanımlayabilirsiniz.

Resim-48

Yeniden Horizon Admin konsola geldiğinizde vCenter Servers menüsünde eklediğimiz vCenter’ ı görebiliriz.

Resim-49

Horizon Connection Server Sertifikasını Değiştirme

Horizon Connection Server rolünü kurduğunuzda, Self-Signed olarak sunucu FQDN ismini kullanarak bir sertifika üretir ve onu kullanır. Eğer biz yapımızda bulunan Active Directory CA üzerinden Connection Server sunucusuna sertifika atamak istersek ne yapabiliriz?

Connection Server sunucusu üzerinde Run -> certlm.msc -> Personal -> Certificates -> All Tasks -> Request New Certifcate ile yeni bir sertifika isteğinde bulunalım.

Resim-50

Resim-51

Active Directory Enrollement Policy seçeneğini seçip Next ile devam edelim.

Resim-52

Request Certificate bölümünde Computer kısmını seçelim ve Properties bölümünde Make private key exportable seçeğini işaretliyelim ki, oluşturduğumuz sertifikayı daha sonra Export edebilelim.

Resim-53

Enroll seçeneği ile sertifikayı oluşturabiliriz. Kurulum sırasında oluşturulan Self-Signed sertifika üzerinde Properties seçeneğine gelelim ve Friendly Name bölümünde vdm ismini silelim. Sonrasında yeni oluşturduğumuz (CA aracılığıyla) sertifikamızın üzerinde Properties seçeneğine gelelim ve Friendly Name bölümünde vdm ismini ekleyelim. Bu vdm kelimesi ile biz oluşturduğumuz sertifikayı Connection Server için kullanacağımızı belirtiyoruz.

Resim-54

Yaptığımız ayarların geçerli olması için sunucu üzerinde VMware Horizon View Connection Server servisini Restart edelim. (Diğer servislerin kendine gelmesi biraz sürecektir)

Resim-55

Horizon Agent Kurulumu ve Uygulama Sanallaştırma

Makalenin bu kısmına kadar Horizon rollerinin kurulum ve konfigürasyon işlemlerini tamamladık. Diğer Horizon rollerini (UAG vb.) makalesinin serisinin devamında yapımıza dahil edeceğiz. Şimdi sırada basit anlamda bir Server işletim sistemini kullanarak Horizon ile nasıl uygulama sanallaştırabileceğimizi göreceğiz.

Elimizde 1 adet RDSH sunucu olarak kullanacağımız Windows 2016 işletim sistemine sahip sanal sunucu bulunmakta. Bu sanal sunucuya kullanmak istediğimiz uygulamaları yükledik ve Horizon yapımıza dahil etmek istiyoruz. Bunun için linkten Horizon Agent kurulum dosyasını indirelim ve RDSH sunucumuza kopyaladıktan sonra “Run As Administrator” seçeneği ile kuruluma başlayalım.

Resim-56

Resim-57

“Welcome” ekranında Next ile kuruluma devam edelim.

Resim-58

Lisans sözleşmesi ekranında kabul edip, Next ile devam edelim.

Resim-59

Sunucu üzerinden uygulama sanallaştıracağımız için ve bu kullanıcı üzerinde birden fazla kullanıcı barındıracağımız için RDS Mode seçeneğini seçiyoruz. Eğer sunucuda Remote Desktop Session Host rolü yüklü değil ise, kurulum sizin için RDS rolünü kuracaktır.

Resim-59

Finish diyerek ilgili RDS rolünün kurulumunu bitirelim ve sunucumuzu yeniden başlatalım.

Resim-60

Resim-61

RDSH Sunucu yeniden açıldığında Horizon Agent kurulumunu başlatalım ve IPv4 seçeğini seçip Next ile devam edelim.

Resim-62

Agent komponentlerini seçebileceğimiz bu ekranda Redirection vb. istediğiniz ayarları seçebilirsiniz. Biz bu RDSH sunucuyu Master Image olarak kullanmayacağımız için, Composer Agent ve Instant Clone seçeneklerini Disabled yapıyorum.

Resim-63

Horizon yapısında bulunan Connection Server adresini ve Horizon Admin kullanıcınızı girdikten sonra, Next ile devam edelim.

Resim-64

Kurulumun yapılacağını klasörü de seçtikten sonra Install ile kurulumu başlatabiliriz. Kurulum bittiğinde sunucuyu tekrardan restart ediyoruz ve Agent kurulumunu bitiriyoruz.

Resim-65

Resim-66

Agent kurulumunu bitirdikten sonra oluşturduğumuz RDSH sunucuyu yapımıza ekleyebiliriz. Sırasıyla Inventory -> Farms bölümüne gelip Add butonuna tıklayalım.

Resim-67

Tek bir sunucu ekleyeceğimiz için Manual Farm seçeneğini seçip, Next ile devam edelim.

Resim-68

ID bölümünde oluşturacağımız Farm’a isim verebilir, Protocol bölümünde bu Farm’ın hangi protokolü (Blast, PCoIP vb.) kullanacağını belirleyip Next ile devam edelim.

Resim-69

Load Balancing Settings, alanında Cpu, Memory ve Disk ile ilgili Threshold’ lar tanımlayabilirsiniz. Ben varsayılan değerde bırakacağım için Next ile devam edelim.

Resim-70

RDS Host sunucumuzu seçelim ve Next ile devam edelim. Agent kurulumu yapıldığında Connection Server bilgisi girdiğimiz için bu değer otomatik olarak geldi.

Resim-71

Girdiğimiz tüm bilgileri kontrol edip Submit butonu ile Farm oluşturalım.

Resim-72

İkinci adım olarak RDSH sunucumuz üzerinden uygulamaları sanallaştıralım. Sırasıyla Inventory -> Applications -> Add -> Add from Installed Applications seçeneğine tıklayalım.

Resim-73

RDSH sunucu üzerinde yüklü olan uygulamalar geldi, sanallaştırmak istediğimiz uygulamayı seçip Next ile devam edelim.

Resim-74

Eğer uygulamaların ID ve isim bilgilerini değiştirmek isterseniz aşağıdaki ekranda değişiklikleri yapabilirsiniz. Submit butonu ile uygulamaları sanallaştırmayı onaylayalım.

Resim-75

Sanallaştırdığınız bu uygulamalarda hangi kullanıcı veya kullanıcı gruplarına izin vermek istediğinizi Add Entitlements ekranında belirleyebilirsiniz.

Resim-76

Resim-77

Üçüncü adım olarak RDSH sunucumuzun masaüstünü paylaştırmaya geldi sıra. (Shared Desktop)

Bunun için sırasıyla Inventory -> Desktops -> Add butonuna tıklayıp yeni bir Desktop Pools oluşturalım.

Resim-78

RDS Desktop Pool seçeneğini seçip, Next ile devam edelim.

Resim-79

Oluşturacağımız Desktop Pools’a bir ID ve isim verelim ve Next ile devam edelim.

Resim-80

Herhangi bir Client Restrict ayarı belirlemeyeceksek, Next ile devam edebiliriz.

Resim-81

Bir önceki adımda oluşturduğumuz RDS Farm ‘ ı seçip, Next ile devam edelim.

Resim-82

Tüm bilgileri kontrol ettikten sonra Submit butonu ile Pool oluşturabiliriz. Ayrıca “Entitle Users..” seçeneği ile oluşturduğumuz Pool’a hangi kullanıcıların bağlanacağını da seçebiliriz.

Resim-83

Resim-84

Son adım olarak artık oluşturduğumuz masaüstü ve uygulamaları test etmeye geldi sıra. “https://ConnectionServerFQDN” adresine girip, Install Vmware Horizon Client seçeneğine tıklayıp, VMware Horizon Client yazılımını makinamıza kuralım.

Resim-85

Resim-86

Resim-87

Horizon Client kurulumu tamamlandı. Client yazılımını açtığımızda Add Server butonu ile yapımızda bulunan Connection Server adresini girelim.

Resim-88

Active Directory kullanıcı adı ve şifrelerimizi girdikten sonra Login olalım.

Resim-89

Sanallaştırdığımız uygulamalar ve masaüstü karşımıza geldi, test edebiliriz.

Resim-90

Resim-91

Resim-92

VMware Horizon makale serisinin ilk bölümünde Horizon yazılımının kurulum ve konfigürasyonunu, ayrıca Windows 2016 sunucu aracılığıyla nasıl uygulama sanallaştırabileceğimizi anlattım. Umarım sizler için de faydalı olmuştur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir