1. Anasayfa
  2. Others

VDI Pazarındaki Değişim Analizleri

VDI Pazarındaki Değişim Analizleri
0

Masaüstü ve uygulama sanallaştırma pazarı, yaşanan yeni gelişmeler ve üreticilerin son satın almaları (yada satın alınmaları) ile beraber yeniden markalaşma alınanda hareket zamanlar geçirmekte. Son birkaç yılda, özellikle de son birkaç ayda masaüstü sanallaştırma çevresinde meydana gelen her şey göz önüne alındığında, bu makale EUC alanında yaşanan son gelişmeleri anlatmak için iyi bir rehber olabilir.

Citrix Hızı Arttırmaya Başladı

Eylül 2022’nin sonunda, Citrix’in Vista Equity Partners ve Evergreen Coast Capital tarafından satın alınması tamamlandı ve Citrix’in geleceği hakkında yaklaşık on yıllık bir tartışma sona erdi . Elbette, “Tibco nedir? ve neden Citrix ile uyumludur?” gibi pek çok soru yanıtlanmayı beklemektedir. Ama rüzgarda savruluyor imajından sonra Citrix, nihayet “Wrike” gibi dikkat dağıtıcı şeyler olmadan en iyi yaptığı şeyi yapmaya geri dönme fırsatı buldu.

Gerçeği söylemek gerekirse, Citrix’in “çekirdeğe odaklanma” yaklaşımı, Elliott Management’ın şirkette önemli bir hisse alarak ve bazı çalışanlarını Citrix’in yönetim kuruluna yerleştirerek Citrix’e ilk kez dahil olduğu 2015 yılına dayanıyor. Bu, birkaç CEO değişikliğinin yanı sıra Citrix’in GoTo Meeting ve Octoblu gibi daha yardımcı teknolojilerinden bazılarını elden çıkarması veya tamamen ortadan kaldırmasıyla sonuçlandı. (GoTo söz konusu olduğunda, bunun aynı zamanda Elliott gibi yatırımcılara doğrudan fayda sağlayan hisse senedi fiyatı üzerinde de büyük bir etkisi oldu.) O zamandan beri, Citrix’in kendisini güvenlik ve analitik gibi daha yeni ve daha sıcak pazarlar için konumlandırmaya çalıştığı görüldü.

Sonunda Elliott, Citrix’e bu kez daha büyük bir hisse ile yeniden yatırım yapmaya karar verdi ve Citrix’in özel sermaye şirketleri Vista Equity Partners ve Evergreen Coast Capital’e satışına yol açan da bu yeniden yatırım oldu. Nisan ayında duyurulan ve 30 Eylül 2022’de tamamlanan anlaşma, hem Citrix hem de Tibco’nun altında ikamet edeceği ve eski bir Broadcom yöneticisi olan Tom Krause liderliğinde ayrı bir iş olarak faaliyet göstereceği Cloud Software Group Holdings adlı yeni bir varlık yarattı.

Cloud Software Group, Citrix ve Tibco’ya ek olarak tümü Citrix’in uzun yıllardır sahip olduğu cloud.com domain altında bulunan NetScaler , LBI, Jaspersoft, ShareFile ve XenServer’dan oluşur. Bununla ilgili ilginç olan şey, NetScaler, ShareFile ve XenServer’ın Citrix şemsiyesi altında tutulmak yerine ayrılmış olmasıdır. Bunun neden yapıldığı konusu netlik kazanmasa da Cloud Software Group’un bir holding şirketi olduğu göz önüne alındığında, bunların bir noktada ayrıştırılabileceğini düşünmek mümkün değil.

Bazılarına göre Citrix’in geleceği kasvetli. Geçen ay Citrix, çoğu insanın gördüğü bir dizi işten çıkarma yaşadı. İleriye dönük olarak, Citrix’in odak noktasının tamamını olmasa da çoğunu müşterilerine kaydırması bekleniyor. Citrix’i yeniden iyi yaptığı şeye odaklayacak ve kendisini müşterilerinin veya ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamaktan alıkoyan parlak nesnelerin (yada alakasız ürünlerin) peşinden koşmasına izin vermeyecek bazı temele dönüş çabaları göreceğimizi umuyorum. Ne olacağını elbette yakın gelecek göreceğiz.

Citrix Endpoint Management’ı sonlandırarak DaaS ortamında eksiksiz bir EUC ürün portföyünden geri adım atan Citrix, yakın gelecekte Microsoft’a çok yakın konumlanmış görünüyor. Ayrıca yakın zamanda, Windows 365’i iş yükleri için Citrix Cloud’u kullanarak Windows 365 için HDX Plus’ı yarattığını duyurdu .

Broadcom’dan Seri Hamleler

Broadcom, geride kalmamak için Mayıs ayında VMware’i EUC’nin çok ötesinde etkileri olan 61 milyar dolarlık devasa bir anlaşma karşılığında satın alma niyetini açıkladı. Anlaşmanın EUC dışı yönleri hakkında spekülasyon yapamasak da işin arka planınında ortaya çıkacak çok şeyin olduğu net. Hem Citrix hem de VMware’in aynı anda benzer satın almalar yaşanması da işi ilginçleştiriyor biraz.

VMware söz konusu olduğunda, olayların gelişim birçok yönden aynı hissettirse de, bu bir özel sermaye şirketi tarafından satın alma değildir. Broadcom’un iyi teknolojiye sahip şirketleri satın alma ve bu teknolojiyi başka yerlerde maliyetleri düşürürken büyük kârlar elde etme geçmişi vardır. Birçoğu, Broadcom’un CA Technologies ve Symantec anlaşmaları için kullandıklarına benzer strateji oluşturmasını bekliyor; VMware’in farklı olduğunu söyleseler de şirketin faturaları ödeyen teknolojiye odaklanarak, ödemeyen teknolojileri satarak veya tamamen ortadan kaldırarak ve kalan tüm kaynakları Broadcom’un temel ürün grubu olarak gördüğü şeye odaklayarak kazanacağı çok şey var.

EUC çevrelerinde en büyük soru, Broadcom’un VMware’deki EUC iş birimine değer verip vermediği konusunda görünüyor Broadcom bunu üstlenmek isterse, satın alma tamamlandığında adı VMware olarak değiştirilecek olan Broadcom’un yazılım grubuna iyi bir şekilde sığabilir.

Broadcom’un VMware’in yalnızca EUC olmayan kısımlarını planlarının ayrılmaz bir parçası olarak görmesi ve EUC’yi satması da mümkündür.

Broadcom anlaşmasının 2023’te tamamlanacağı düşünülüyor ancak anlaşma, Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir antitrust soruşturması nedeniyle biraz daha zaman alabilir. Anlaşma herhangi bir nedenle gerçekleşmezse işler ilginç bir hal alabilir.

Bu Arada Microsoft

Tüm bunlar Microsoft için avantajlı bir zamanda geliyor. Şüphesiz VMware ve Citrix’in zaman zaman gözlerini ana odaktan ayırmasına neden olan kurumsal belirsizliğe ek olarak, Microsoft’un Azure Sanal Masaüstü’nü (AVD) piyasaya sürmesinden sadece aylar sonra meydana gelen COVID-19 salgını, uzaktan çalışma talebini artırdı ve masaüstü ve uygulama sanallaştırma çözümünü, birçok BT departmanının öncelikleri arasında en üst sıraya yükseltti.

Bunun pandemi ile birlikte olması tesadüf ama bunların hiçbiri tesadüf değil. Yıllarca kurumsal masaüstü sanallaştırmasını Citrix ve VMware gibi iş ortaklarına bırakan Microsoft, 2018’de Windows masaüstlerini Azure gelirine dönüştürebileceğini fark etti ve o zamandan beri lazer odaklı olmaya devam ediyor. Yalnızca Microsoft Kurumsal Anlaşması olan müşterilerin erişebileceği özel özelliklere sahip, bulutta yerel bir hizmet olan Azure Sanal Masaüstü, 2019’un sonlarında piyasaya sürülen ilk adımdı . Microsoft Endpoint Manager tarafından yönetilen masaüstlerini sabit bir fiyata sunan, tam olarak yönetilen bir DaaS platformu oluşturmak için AVD’de yapılmıştır .

VMware ve Citrix, ilgili Azure tabanlı bulut tekliflerinin bir parçası olarak AVD’nin özelliklerini sunmak için Microsoft ile ortaklık kurdu. Nerdio, giriş sorunlarını azaltarak ve maliyetleri düşürerek AVD yönetimini kolaylaştıran bir sistem kurarak Microsoft’a da yaklaştı. Ancak tüm bu senaryolarda Microsoft merkezdedir.

Neler Olabilir?

Görünüşe göre Microsoft, belki de ilk kez, masaüstü sanallaştırmada sürücü koltuğunu ele geçirdi. Satıcı kesinlikle şu anda alandaki en istikrarlı şirket ve konumundan vazgeçecek gibi görünmüyor. Bir Microsoft Azure müşterisiyseniz, bu mutlaka kötü bir şey değildir, çünkü Microsoft’a yaptığınız yatırıma güvenebilir ve Microsoft’un henüz desteklemediği veya muhtemelen bir süre daha desteklemeyeceği ek yetenekler için VMware ve Citrix’i arayabilirsiniz.

Bununla birlikte, hem Azure hem de Azure dışında kalan diğer çözümler de bulunmakta. Örneğin, AWS Workspaces Core yakından incelemeye değer yeni bir tekliftir; Frame, Parallels, Workspot, Cameo gibi çözümler de denemeye değer duruyor. Ayrıca, sektördeki tüm gelişmeleri ele aldığımızda pek çok değişimin daha olacağı kesin.

Bütün gelişmeleri ele aldığımızda Microsoft zirvede ama yarının ne getireceği de belli olmaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir