1. Ana Sayfa
  2. Parallels
Trendlerdeki Yazı

Parallels RAS v17 Kurulum ve Konfigürasyonu

Parallels RAS v17 Kurulum ve Konfigürasyonu
+ - 0

Bu yazımda sizlere Parallels firmasının uygulama ve masaüstü sanallaştırma çözümü olan RAS (Remote Application Server) yazılımının kurulum ve konfigürasyonunu anlatacağım.

Parallels RAS Nedir?

Parallels RAS, üretici bağımsız olarak uygulama ve masaüstü sanallaştırabildiğiniz, tek bir konsol üzerinden sanal platformunuz yönetebildiğiniz, cihaz bağımsız olarak web ve client üzerinden güvenli erişim sağlayan ve Microsoft RDP protokolü üzerine geliştirilmiş bir protokol kullanan sanallaştırma yazılımıdır.

Parallels RAS yazılımının temelde üç temel vurgusu vardır;

  • Sanal masaüstlerine ve uygulamalara herhangi bir cihaza, her yerde, her zamanda erişim
  • Tek bir konsol üzerinden izleyerek ve kısıtlayarak veri güvenliğini artırın.
  • Otomatik imaj dağıtım ile BT altyapınızı isteğe bağlı olarak hızla ölçeklendirin.

Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar bir uygulama veya masaüstü talep ettiğinde, Parallels RAS yazılımı yapınızda bulunan ve en az yüke sahip RD Session Host veya VDI makinelerinden birisiyle iletişim geçer ve kullanıcılar RDP protokolü aracılığıyla bu makinelere bağlanırlar. Kullanıcılar Windows, Linux, macOS, Android, Chrome OS ve IOS gibi cihazlar aracılığıyla yapınıza bağlanabilirler.

Kurulum ve Konfigürasyon

Parallels RAS ürününü kurmak ve test etmek isterseniz aşağıdaki link aracılığıyla Trial olarak indirebilirsiniz. Trial sürüm ile beraber aynı anda 50 kullanıcıyı 30 gün boyunca test edebilirsiniz.

Parallels RAS Trial

Install Trial on Your Infrastructure bölümünde Try Now bölümüne tıklayıp, aşağıdaki gibi formu doldurarak yazılımın kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

Formu doldurmamız ile beraber Download Now butonu ile ürün yazılımını indirelim ve sunucumuza kopyalayalım.

İndirilen RASInstaller MSI dosyasına Install ile kuruluma başlayalım.

“Welcome….” ekranında Next ile devam edelim.

Ürün lisans anlaşmasını kabul edip, Next ile devam edelim.

Kurulum klasörünü belirledikten sonra, Next ile devam edelim.

Select Installation Type seçeneğinde;

Parallels yazılımını ana komponentleri ile test edecekseniz ve test amaçlı bu ana komponentleri bir sunucuda kuracaksanız Parallels Remote Application Server seçeneğini,

Eğer Multi-Site bir Parallels yapısı düşünüyorsanız, Parallels RAS Multi Tenant Broker seçeneğini,

Parallels rollerinin ayrı sunuculara konumlandırıp HA bir Production yapısı kuruyorsanız da Custom seçeneğini işaretleyebilirsin.

Biz test amaçlı tüm ana komponentleri görmek için Parallels Remote Application Server seçeneğini seçip, Next ile devam ediyoruz. Sonraki zamanlarda Parallels rollerini ayrı ayrı sunucular üzerine kurarak var olan yapınıza dahil edebilirsiniz.

RAS Secure Client Gateway rolünün kullanmış olduğu port bilgisini kontrol edip, Next ile devam ediyoruz.

Parallels rolleri için Windows Firewall üzerinde açılacak portları gösteren ekranda, “Automatically…” seçeneğini seçip, Next ile devam edelim.

SSO eklentisini de etkinleştirip, Next ile devam edelim.

Ayarlarımızı tekrar kontrol ettikten sonra, Install ile kurulumu başlatalım.

Kurulum tamamlandıktan sonra, “Launch Parallels Remote Application Server Console” seçeneğine tıklayıp Finish diyelim.

Açılan konsol ekranında Farm bölümüne “Localhost” yazıp Connect ile bağlanalım.

Parallels Console ekranına ilk girişimizde ürün aktivasyonu istenecektir. Parallels web sitesi üzerinde kullanıcı oluşturup, bilgileri girdiğiniz taktirde ürün aktivasyonunu Trial olarak yapabilirsiniz.

 

Aktivasyon işlemini tamamladıktan sonra Console ekranına erişmiş olduk. Burada ilk yapmamız gereken yapımıza RD Session Hosts rolüne sahip makinemizi eklemek olacak. Add RD Session Hosts seçeneği ile sunucumuzu ekleyelim. (Bu test işleminde ana rolleri bir sunucuya kurduğumuz için, aynı makineyi ekleyeceğim).

Kurmak istediğimiz Windows ve Parallels rollerini belirleyip Next ile devam edelim.

Yapımıza ekleyeceğimiz RD Session Hosts makinesine hangi kullanıcı gruplarının erişmesini istiyorsak, aşağıdaki resimdeki gibi seçip Next ile devam edelim.

Windows ve Parallels rollerini hangi sunucu üzerinde kuracağımızı belirleyip, Next ile devam edelim.

Ve açılan pencerede Install ile kurulum işlemini başlatalım.

Windows ve Parallels rollerinin kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra, ikinci seçenek olan Publish Applications ile ilgili makinemiz üzerinde bulunan uygulamaları sanallaştıralım.

Test amaçlı Wordpad, Paint vb. Windows uygulamalarını seçelim ve Next ile devam edelim.

Sanallaştıracağımız uygulamaları belirledikten sonra Finish ile uygulama sanallaştırma bölümünü de bitirelim.

Parallels Client Kurulumu

Parallels RAS ile sanallaştırdığımız uygulama ve masaüstlerine HTML5 ve Parallels Client aracılığıyla erişebilirsiniz. Biz bu örnekte Client aracılığıyla erişim sağlamak için Parallels Client yazılımını kuracağız. Parallels Client yazılımını Parallels resmi web sitesi üzerinden veya Secure Web Gateway rolüne sahip sunucuya web üzerinden bağlanarak indirebilirsiniz.

İndirdiğimiz Client yazılımında “Install Full Client” seçeneği ile kurulumu yapabiliriz.

Kurulum adımlarını tamamladıktan sonra RAS Gateway rolünün de yüklü olduğu sunucumuza web üzerinden Active Directory kullanıcı adı ve şifremiz ile bağlanalım ve testimizi yapalım.

Umarım sizler için de faydalı olmuştur.

Yazar Hakkında

Yorum Yap