1. Anasayfa
 2. Nutanix

Nutanix Xi Frame Mimarisi

Nutanix Xi Frame Mimarisi
0

Nutanix Xi Frame mimarisi tamamen bulut tabanlı DaaS çözümüne dayalıdır ve sanal uygulamalarınıza ve masaüstünüze dünyanın her yerinden her zaman ve her yerden erişme esnekliği sağlar.

Nutanix Xi Frame mimarisi, bulut dağıtımı için oluşturulmuş, altyapıdan bağımsız, hizmet olarak masaüstü platformudur. Minimum kurulumla artık Frame’i kullanarak uygulamalarınızı, masaüstlerinizi ve kullanıcı verilerinizi Nutanix AHV altyapısını kullanarak kendi özel bulutunuzda barındırabilirsiniz.

Nutanix Xi Frame, AWS, Azure ve GCP gibi büyük genel bulutlarda sanal uygulamaları ve masaüstlerini çalıştırma olanağı sağlar. Frame, sanal uygulamaları ve masaüstlerini çalıştırmak için şirket içi Nutanix AHV altyapısını da kullanabilir.

Nutanix Xİ Frame üç (3) ana bileşene ayrılmıştır;

 1. Public Cloud ( Aws, Google Cloud Platform, Azure cloud )
 2. Private cloud ( On-premises Infrastructure on AHV Cluster )
 3. Nutanix Enterprise cloud ( Nutanix Cloud Frame Backplane )

Nutanix Xi çerçevesini genel ve özel bulut / Şirket içi AHV kümesinde çalıştırmaya yardımcı olan üç bileşeni ve alt sistemi keşfedelim.

Public/Private Cloud Bileşenleri

 1. Users
 2. Frame Account
 3. Sandbox
 4. Production Pool
 5. IaaS API Gateway
 6. Prsim Central
 7. Cloud Connector Appliance ( CCA )
 8. Workload CCA
 9. Streaming Gateway Appliance

Users: Nutanix Xi Frame’i kullanan son kullanıcıdır.

Frame Account: Kullanıcının,  sanal uygulama veya sanal masaüstü alanına erişmek için Nutanix Xi Frame kullanıcı ve şifresini temsil eder.

Sandbox: Sandbox, Frame hesaplarında, hesabın yöneticisinin uygulamaları yüklediği özel bir alandır. Uygulamalarınızı ve ayrıca ortamınıza özgü diğer her şeyi (ör. Windows ayarları) kurduğunuz ve yapılandırdığınız yerdir.

Production Pool: Son kullanıcılara hizmet vermek için kullanılan örnekleri tutar.

IaaS API Gateway: Xi Frame hesaplarınızı destekleyen temel sanal makineleri sağlar.

Prsim Central: Nutanix Acropolis kümesini yönetmek için herhangi bir güçlük çekmeden izlemeyi merkezileştirmek ve görevi gerçekleştirmek için tek bir yönetilebilir pencereden Nutanix çoklu kümesini yönetmek için doğal olarak geliştirilmiştir. Nutanix Prism Central, Nutanix Kümesi kurulup çalışmaya başladıktan sonra kurulan sanal makine VM olarak çalışır.

Cloud Connecton Appliance (CCA): Şirket içi Xi Frame dağıtımı için Cloud Connector Appliance konumlandırılmasını sağlar.

Workload CCA: Nutanix Frame Cloud arka planında barındırılan Wordload yöneticisi hizmetiyle senkronize olmak için kullanıcı bağlantı iş yükünü yönetir.

Streaming Gateway Appliance: Frame Remoting Protokolünü (FRP) destekleyen güvenli bir reverse proxy’dir.

Nutanix Enterprise Cloud Bileşenleri

Tüm sanal çalışma alanıyla ilgili kritik hizmetler, Nutanix Frame bulut Arka planının tamamını yöneten Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) olarak çalışan Nutanix kurumsal bulutunda barındırılır.

Nutanix Frame bulut arka plan takımı, sanal Masaüstü Hizmet olarak (DaaS) sunmak için perde arkasında sessizce çalışan tek kişilik bir ordudur.

Nutanix Çerçeve bulutu Arka panel bileşenleri / hizmetleri şunlardır :

 • Launchpad / Dashboard
 • Broker
 • Workload Manager
 • Cloud Connector Service
 • IaaS Orchestration
 • Identity Management Gateway

Şimdi her bir Nutanix Frame bulut arka panel hizmetini açıklayalım.

Launchpad / Dashboard: Launchpad / Dashboard, kullanıcıların uygulamaları başlatmak ve değiştirmek için gittikleri son kullanıcı Xi Frame web konsolu arayüzünü ifade eder.

Broker: Nutanix Xi Frame arka planında barındırılan bulut hizmetidir – hizmet olarak sunulur, sanal bir masaüstü veya uygulama ortamında gerekli erişim sağlama, güvenlik ve yönetim işlevlerini yerine getirir.

Workload Manager: Sanal uygulamaları ve sanal masaüstü iş yükünü izlemeye, yönetmeye ve dağıtmaya yardımcı olur.

Cloud Connector Service: Nutanix Xi Frame’den yararlanmak için çalışan özel bulut / Şirket içi AHV kümenizi Nutanix çerçeve arka planına entegre etmenize yardımcı olur.

IaaS Orchestration: Bulut tabanlı bir ortamda hizmetlerin dağıtımının uçtan uca otomasyonudur. Bulut düzenleme araçları, tam otomatik bir düzene sokma dağıtım süreci modeli elde etmek için IaaS hizmet sağlayıcılarının yeteneklerinden tam olarak yararlanır.

Identity Management Gateway: Kuruluşun dağıtılmış son kullanıcı uygulama altyapısını konsolide etmesine ve uç nokta yönetimini veri merkezine getirerek genel ağ güvenliğini iyileştirmesine ve BT operasyonel maliyetlerini azaltmasına yardımcı olur.

Umarım sizler için de faydalı olmuştur.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir