1. Anasayfa
  2. Citrix Cloud

IaaS – PaaS – SaaS – DaaS | Hangisini Seçmeliyiz?

IaaS – PaaS – SaaS – DaaS | Hangisini Seçmeliyiz?
0

İş gücü, fiziksel ofislerden uzak çalışma ortamları lehine hareket ettikçe, çalışanların kurumsal uygulamalara, verilere ve kaynaklara herhangi bir yerden herhangi bir cihaz kullanarak erişmesine olanak tanıyan bulut hizmetleri giderek daha önemli hale geldi. İşletmelerin artık hibrit ve uzak çalışanları yönetirken seçebilecekleri birkaç farklı bulut hizmeti seçeneği var:

  • Software as a service (SaaS)
  • Platform as a service (PaaS)
  • Infrastructure as a service (IaaS)
  • Desktop as a service (DaaS)

Her işletme, uzak iş gücünü kolaylaştırmaya yardımcı olmak için nihai olarak hangi bulut tabanlı çözümün en uygun olduğuna karar vermek için DaaS ile SaaS ve PaaS ile IaaS arasında bir karşılaştırma yapmalıdır. Bulut hizmeti seçeneklerini değerlendirirken şirket hedefleri, kültürü ve iş kolu önemli hususlardır. Ancak önce, bu dört hizmetin her birinin ne olduğuna daha yakından bakmak önemlidir.

Software as a Service (SaaS) Defined

SaaS, kullanıcıların bir internet bağlantısı ve doğrulama methodu aracılığıyla bulut tabanlı uygulamalara erişmelerini sağlar. Kullanıcı, yazılımın veya uygulamanın sahibi değildir ve bunlara erişmek için kullanılan cihazda herhangi bir yerde saklanmaz. Son kullanıcılar, yazılıma ve uygulamaya bir web tarayıcısı aracılığıyla erişmeleri yeterlidir.

SaaS, kullanıcılar ve yöneticiler tarafından gereken iş miktarını azaltır. Tüm güvenlik, performans ve uygulama kullanılabilirliği sağlayıcı tarafından yönetilir. Ayrıca, yazılım ve uygulama için güncellemeler yayınlandığında, sağlayıcı tarafından bulutta işlenir, bu nedenle son kullanıcılar veya yöneticiler güncellemeleri yapmaktan sorumlu değildir.

Platform as a Service (PaaS) Defined

PaaS ile SaaS ve IaaS ile DaaS’yi karşılaştırırken PaaS’ın tam olarak ne anlama geldiğini bilmek hayati önem taşır. PaaS, SaaS’tan, abonelere tek bir kullanım durumu sağlamak yerine, kullanıcıların oluşturma, test etme ve dağıtma olanağı sağlayan erişilebilir bir platform (geliştirme araçları, veritabanı yönetim sistemleri, sunucular, depolama ve ağ oluşturma çözümleri gibi şeyler dahil) sunması bakımından farklıdır.

Aynı proje üzerinde çalışan birden fazla geliştiricisi olan şirketler, tüm kullanıcılara yaşam döngüleri boyunca uygulamaları test etmek, dağıtmak, barındırmak ve sürdürmek için hesap yönetimi sağlamak için PaaS’ı kullanabilir. Bu tür görevleri gerçekleştirmek genellikle çok fazla veri gerektirir, ancak PaaS, veri yükünü dengede tutmak için yönetmeye yardımcı olur.

Infrastructure as a Service (IaaS) Defined

IaaS, depolama, ağ ve bilgi işlem kaynaklarını buluta taşır. IaaS platformlarını kullanan kuruluşlar, şirket içi sunucuları ve veri merkezlerini satın almak ve yönetmek için harcanan para miktarını azaltabilir. IaaS hizmetleri, kullandıkça öde temelinde sunulur ve kuruluşların altyapılarını gerektiği gibi ölçeklendirmesine olanak tanır.

Desktop as a Service (DaaS) Defined

DaaS, işletmelere bir abonelik hizmetinin parçası olarak bulut tabanlı sanal masaüstleri sağlar. Yetkiye sahip son kullanıcılar, internete bağlı cihazlarındaki sanal masaüstleri aracılığıyla dosyalara ve uygulamalara her yerden erişebilir; bu, işgücünün daha fazla uzak ve hibrit düzenlemelere geçmesi nedeniyle önemli bir avantajdır. DaaS ve SaaS’a yakından bakıldığında, DaaS’nin bir kuruluş tarafından kullanılan tüm uygulama paketine erişim sağladığını, SaaS’ın ise yalnızca bir uygulamaya veya platforma erişim sağladığını görmek kolaydır.

Son kullanıcıların dosyalara ve uygulamalara erişmesine izin vermek isteyen şirketler için bir başka benzer seçenek de sanal masaüstü altyapısıdır (VDI). Hem VDI hem de DaaS çözümü, kullanıcıların bir masaüstü ortamını çalıştırmasına ve üzerindeki herhangi bir uygulamaya erişmesine olanak tanıyan sanal masaüstleri sunar; ancak VDI söz konusu olduğunda, bir şirketin şirket içi BT ekibi, altyapının bakımını ve yönetimini üstlenir.

Bir bulut hizmetinin geleneksel bir hizmetten farkı nedir?

SaaS – PaaS – IaaS – DaaS arasında seçim yapmak isteyen kuruluşlar, bulut hizmetlerinin geleneksel, şirket içi veri merkezlerine göre avantajlarını net bir şekilde anladıklarından emin olmalıdır. Bulut hizmetlerinin sunduğu beş temel avantaj vardır:

Ölçeklenebilirlik: Bulut sunucuları, işletmeniz büyüdükçe ve ihtiyaçlarınız değiştikçe ölçeklenebilir veya küçülebilir. Geleneksel şirket içi veri merkezlerinde ağ kaynaklarınız, siz yenilerini yükleyene kadar sahip olduğunuz sunucularla sınırlıdır. Benzer şekilde, şirket içi çözümlerde, yeni çalışanları işe aldığınızda, tüm yeni çalışanlar için yeni yazılım lisansları almanız gerekir; ancak bulut hizmetleriyle, gerektiğinde uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz.

Esneklik: Geleneksel şirket içi veri merkezlerini kullanan kuruluşlar, sunucular bozulursa ciddi kesinti sürelerine maruz kalabilir. Bununla birlikte, bulut hizmetleriyle, veriler ve uygulamalar büyük veri merkezlerinde birden çok bölgeye dağıtılabilir, bu nedenle bir sunucunun arızalanması durumunda şirketin kesinti yaşama olasılığı daha düşüktür.

Maliyetler: Bulut tabanlı bir ağ altyapısıyla, geleneksel sunucu satın alma veya kiralama ve sunucuları eskidiğinde değiştirme veya onarma yöntemi yerine yalnızca kullandığınız depolama alanı için ödeme yaparsınız. Ayrıca, büyük kuruluşlar, her bir kullanıcı için lisans almak yerine bir yazılım aboneliği satın alarak lisans ücretlerinden tasarruf edebilir.

Güvenlik: Bulut hizmeti sağlayıcıları, aboneler için güvenliği sağlarken, geleneksel şirket içi veri merkezi güvenliği, dahili BT ekipleri tarafından gerçekleştirilir. Verileri harici olarak yönetmek ve depolamak riskli görünebilir, bu nedenle bulut hizmeti kullanan kuruluşların güvenlik uygulamalarında şeffaf bir sağlayıcı seçmesi önemlidir.

Otomasyon: Bulut hizmetleri, BT ekiplerinin yükünün çoğunu alarak, daha değer odaklı diğer görevlere odaklanmalarına olanak tanır. Bulut sağlayıcıları, güvenlik ve güncellemeleri yönetir ve her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için depolama ve bağlantı için kullanılan tüm donanımı yönetir.

İşletmem için hangi bulut hizmeti seçeneğini seçmeliyim?

Bulut tabanlı ağ altyapıları, geleneksel şirket içi altyapılara göre çeşitli avantajlar sunar, ancak yine de PaaS – SaaS – IaaS – DaaS arasında karar verme meselesi var. Karar, nihayetinde, parçası olduğunuz organizasyonun büyüklüğüne ve türüne ve hangi sorunları çözmeniz gerektiğine bağlı olacaktır. Başlamak için, her bir hizmet türü için bazı artı ve eksilere bakalım.

SaaS Artıları ve Eksileri

SaaS’ın Artıları (+)

Gelişmiş uygulamalara erişin: Donanım veya yazılımı dağıtmak, satın almak, bakımını yapmak veya güncellemek zorunda kalmadan gelişmiş uygulamaları kullanıcılarınıza sunun.

Yalnızca kullandığınız uygulama kaynakları için ödeme yapın: SaaS kaynakları, belirli bir kullanıcı ihtiyacına uyan uygulamalar oldukları için daha ayrıntılıdır. Kullanım durumuna ve talebe göre kolayca ölçeklenirler veya küçülürler, böylece yalnızca kullandığınız kadar ödersiniz.

Uygulamaları doğrudan bir web tarayıcısından çalıştırın: Kullanıcıların, doğrudan bir web tarayıcısından çalıştırabildikleri için SaaS uygulamalarını kullanırken cihazlarına herhangi bir yazılım veya uygulama indirmesi veya yüklemesi gerekmez.

Kullanıcılara herhangi bir cihazdan herhangi bir yerden uygulama erişimi sağlayın: SaaS uygulamaları herhangi bir bilgisayar veya cihazda çalışabilir ve kurumsal verileri korumak için güvenlikle donatılmıştır.

Sağlayıcıların güncellemeleri ve bakımı yönetmesine izin verin: Yazılım güncellemeleri ve bakımı, SaaS sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilir ve BT veya güvenlik ekiplerinizin daha değer odaklı görevlere yönelmesini sağlar.

SaaS’ın Eksileri(-)

Ancak şunları da yapmanız gerekecek:

Güvenlik soruları sorun: SaaS ile üçüncü taraf güvenliğine güvenirsiniz ve satıcınızın güvenlik önlemleri konusunda şeffaf olduğundan emin olmanız gerekir.

Kontrolü biraz bırakın: Verileriniz ve yazılımınız buluta taşındığında, nasıl depolandığı ve erişildiği konusunda bazı kontrollerden vazgeçersiniz.

Sözleşmeden doğan yükümlülüklere uyun: Ücretini ödediğiniz belirli bir yazılım için, artık kullanmadığınız halde bile bir abonelik taahhüt edebilirsiniz.

PaaS Artıları ve Eksileri

PaaS’ın Artıları (+)

Kodlama süresini azaltmak için geliştirme araçlarını ve uygulama şablonlarını kullanın: En son teknolojiye sahip uygulamaları kullanarak uygulamalar oluştururken pazara sunma süresini hızlandırın.

Yeni projelerde küresel olarak işbirliği yapın: Çalışanlar, geliştirme ve işbirliği programlarına her yerden erişebilir.

Gelişmiş yazılımlara erişim sağlarken maliyetleri azaltın: Kullanılmayan yazılımları satın almayarak veya bakımını yapmayarak paradan tasarruf edin.

PaaS’nin Eksileri (-)

Çeşitli kullanıcı deneyimleri: Satıcıya bağlı olarak güvenlik ve uyumluluk sorunları ortaya çıkabilir.

Güvenlik açıkları: Platformun güvenliğinden sağlayıcılar sorumludur, ancak şirketler genellikle geliştirdikleri uygulamaların güvenliğinden sorumludur.

IaaS Artıları ve Eksileri

IaaS’nin Artıları (+)

Dünyanın her yerine BT kaynakları sağlayın: Yakın zamanda güncellenen teknoloji, kaynak talebine göre işletmeniz için ölçeklenir veya küçülür.

İşletmenin kullanılabilirliğini ve tutarlılığını artırın: Servis sağlayıcı sorun giderme işlemlerini gerçekleştirir ve altyapınızın güvenilir olmasını sağlar.

Veri merkezi yönetimini boşaltın: Bulut altyapısından yararlanmak, BT ekiplerini şirket içi veri merkezlerine yönelmekten kurtarır ve daha stratejik girişimlere odaklanmalarına olanak tanır.

Genel gider maliyetlerinizi azaltın: Buluta geçiş yaparak donanım güncelleme, satın alma ve bakım maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

IaaS’nin Eksileri (-)

Bağımsızlığın kaybı: Kuruluşlar, verilerini kontrol eden bir sağlayıcıya fazla bağımlı hale gelebilir.

Güvenlik endişeleri: İşletmelerin, sağlayıcı tarafında güvenlik açıklarına dikkat etmek için hizmet sözleşmesine dikkatlice bakmaları gerekir.

DaaS Artıları ve Eksileri

DaaS’ın Artıları (+)

İşletmeniz büyüdükçe kolayca ölçeklendirin: Yeni bir çalışan işe alındığında masaüstü bilgisayarlar kullanıma hazırdır. Bunları yeni cihazlara bağlamanız ve 1. Günde onlara tamamen yapılandırılmış bir masaüstü vermeniz yeterlidir.

Tüm kaynaklara erişimi merkezileştirin: Buluttan sanal masaüstleri sağlamak, uygulamalara ve dosyalara tek bir yerden erişilmesine olanak tanır ve bulut platformu, yöneticilere kullanıcı ihtiyacına göre dinamik olarak yeni uygulamalar ve veriler sağlama çevikliği sağlar.

Uzak ve hibrit çalışanlar için esnekliği artırın: Sanal masaüstlerine her yerden, her zaman erişilebilir ve çeşitli işletim sistemlerinde çalışabilir.

Güvenliği artırın: Tüm veriler bulutta depolandığından, kaybolan veya çalınan cihazların vereceği zarar ortadan kalkar.

DaaS için Eksileri (-)

DaaS’yi dağıtırken aşağıdakilerin bilincinde olmanız gerekir:

Eğitim: DaaS çözümüne bağlı olarak, masaüstlerine nasıl erişeceklerini öğrenen çalışanlar için öğrenme eğrisi dik olabilir.
Maliyet: Her cihazın lisanslanması gerektiğinden lisanslama zor olabilir. Bazı sağlayıcılar, bunu kolaylaştırmak için lisanslamada kolaylık sağlamayı hedeflemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir