1. Anasayfa
 2. Virtual Apps-Desktops

Citrix VAD Upgrade Stratejisini Belirleme

Citrix VAD Upgrade Stratejisini Belirleme
0

Citrix, XenApp & XenDesktop 7.15 LTSR versiyonu için EOL tarihi olarak 15 Ağustos 2022 tarihini planlamaktadır. Kuruluşunuzda 7.15 LTSR yada ara sürüm kullanıyorsanız ve Citrix Virtual Apps & Desktops ‘ın bir sonraki sürümüne yükseltmeyi planlamadıysanız, bu yıl içinde planlama yapmalısınız. Citrix sürümlerinizi yükseltmeniz, ürün desteğinin korunması, güvenlik güncelleştirmelerinden haberdar kalmanız ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni özelliklerin kilidini açmanıza yardımcı olur.

Ancak Upgrade süreci her zaman kolay olmayabilir ve önemli değişiklikler gerektirebilir. Citrix Upgrade’leriniz göz korkutucu bir deneyim olmak zorunda değildir, ancak son kullanıcılarınızın kesintiye uğramasını önlemek için uygun planlama ve değişiklik kontrolü gerektirir. Bu yazımda, sizlere Citrix VAD versiyon upgrade’lerinde hangi yöntemlerin kullanılabileceği hakkında bilgiler vereceğim.

Hangi Sürümü Seçmeliyim?

Yıllar içinde Citrix, bireysel müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik Citrix Cloud, Current Release (CR) ve Long Term Service Release (LTSR) gibi sürüm servis seçenekleri oluşturmuştur. Her biri destek, özellik ve yeteneklerin uzunluğunun yanı sıra düzeltmelerin nasıl kullanıma sunulacağı konusunda farklılık gösterir.

Stabillik ve tutarlılık odaklı müşteriler için LTSR sürümü beş yıllık genel destek sağlar (beş yıl daha genişletilmiş destek seçeneğiyle). Webcam Optimization, EDT MTU Discovery vb. en son özelliklere ihtiyaç duyan müşteriler, daha sık güncelleme gerektiren CR sürümünü seçer. Citrix Cloud, en son sürümlere erişimi kolaylaştırarak daha basit bir yönetim ortam sunar.

Aşağıdaki diyagramda, bu sürümlerdeki release basamaklarına ulaşabilirsiniz;

In-Place ya da Parallel Upgrade?

Kurumunuzda bulunan herhangi bir yazılıma güncelleme geldğinde veya versiyon upgrade’i istediğinizde kafamıza hemen şu soru gelir:  In-Place mi yoksa Paralel upgrade mi? Citrix ortamlarında da bu sorun sıklıkla gündeme gelir. FlexCast Yönetim Mimarisi’nin ortaya çıkmasıyla beraber In-Place upgrade çok daha kolaydır. Ancak bu, süreçle ilgili bir risk olmadığı anlamına gelmez. İlk olarak, yeni yazılım kurulumu yapılırken bir miktar Broker servis kesintisi gereklidir. CVAD Delivery Controller için, bu yalnızca broker bileşenlerinin yüklenmesini değil, aynı zamanda bir SQL veritabanı şema yükseltmesini de içerir. Upgrade süreci varolan kullanıcı bağlantılarını etkilenmese de, bazı kuruluşlar için kabul edilemez olan yeni bağlantıları kısa bir süre için engeller.

Ayrıca, Citrix yığını, farklı yükseltme gereksinimlerine ve birbirleri ile ilişkili birden çok bileşenden (License, Storefront vb,aha fazlası) oluşur. Örneğin, lisans sunucusu In-Place upgrade yapılabilir, çünkü basit bir yükleme işlemi vardır (başarısız bir Lisans Sunucusu upgrade’den sonra tüm ortamı çökertdiğini görmüş olsam da). Her bileşenin ortam üzerinde farklı bir etkisi olduğundan, yerinde veya paralel yükseltme yolunu belirleyebilecek her bileşen için bir planınız olmalıdır.

In-Place, Paralel Upgrade stratejisi ve Citrix Cloud geçişi arasındaki temel farklara bakalım.

In-Place Upgrade

In-Place Upgrade işlemi genellikle yeni yazılım yükleyicisini varolan bir sunucu bileşeninin üzerine çalıştırmayı içerir. Ek sunucu altyapısı gerektirmez.

Citrix VAD yapısı upgrade edilmeden önce ilgili Site’da bulunan Citrix License rolününün upgrade edilmesi gerekir. In-Place Upgrade birçok kişi için uygun olsa da, yükseltmenin başarısız olabileceği ve geri almayı gerektirebileceği durumlar vardır.

Bir In-Place upgrade senaryosunda hangi adımları izleyebileceğimiz konusunda aşağıdaki adımlardan faydalanabiliriz.

In-Place upgrade’lerde en iyi yol, Prod ortamının birebir aynısı olan Pre-Prod ortamlarda ilgili versiyonun test edilmesidir. Alternatif olarak, Paralel bir pasif altyapı kümesinin bulunduğu bir pod mimarisi çalıştırırsanız, kullanıcı oturumlarını bakım yapmak için siteler arasında çevirebilir, böylece yükseltmeyle ilgili riskleri de düşürmüş olursunuz. Pasif site In-Place upgrade yapılabilir ve herşey uygun çalışıyor ise kullanıcılar Upgrade edilmiş altyapıya çevrilebilir. Ardından, yükseltme işlemi diğer bölmede yinelenir.

Bu yaklaşımın avantajları şunlardır:

 • Daha az planlama ve tasarım çalışması gereklidir.
 • Ek sunucu kaynağı gerekmez.
 • Citrix, 7.6’dan doğrudan istenen sürüme yükseltmeleri destekler.

Bu yaklaşımla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Yerinde yükseltmeler sorunlar için daha yüksek bir eğilime sahiptir ve sorun giderme genellikle daha karmaşıktır.
 • Bir altyapı bileşeninin yükseltilmesini test etmek zordur ve prod ortam etkilenebilir.
 • Sistem kapalı kalma süresinin planlanması gerekir.
 • VDA’lar çok sayıda olduğundan, genellikle altyapı yükseltme süresinden çok daha uzun sürebilir. İşlem sırası burada katı değildir ve Citrix Site upgrade’inden sonra yapılabilir.

Paralel Upgrade

Paralel upgrade için, yeni sürümü temel alan yeni bir altyapı, varolan bileşenlerden ayrı olarak oluşturulmuştur. Yeni altyapı sınandıktan sonra, prod iş yükleri yeniden oluşturulabilir veya bu siteye taşınabilir. StoreFront Site Aggregation, birden çok Citrix yapısındaki simgelerin numaralandırılmasına izin verir, böylece kullanıcılar hiçbir değişiklik yapmadan işlerine devam edebilir ve yönetici yeni siteye bağlantıları sallamak için kaynakları değiştirebilir. Bu yaklaşımın temel yararı, yeni ortamın temiz bir durumdan başlamasıdır ve kullanıcıların haberi olmadan yeni siteye geçirilebilir.

Paralel yükseltmeler, diğer önemli değişiklikleri gerçekleştirmek isteyen kuruluşlar için özellikle uygundur. Bazı örnekler arasında; OS ortamlarının geçişi (Windows Server 2008 R2’den 2016/2019’a yükseltme), veri merkezlerininin taşıması veya kapalı kalma süresi tolere edilemeyen kritik yazılımların çalışması.

Bu yaklaşımın avantajları şunlardır:

 • Prod ortamı yeni sunucuların ve bileşenlerin yüklenmesinden etkilenmez.
 • Test daha basit ve yalıtılmıştır.
 • Daha ayrıntılı geçişi kolaylaştırır.

Bu yaklaşımla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Yeni altyapıyı paralel olarak oluşturmak için ek sunucu kaynakları gerekir.
 • Detaylı planlama ve tasarım çalışması gerekmektedir.
 • MCS, belirli bir Citrix yapısına bağlıdır. VM katalogları, Master Image’ı temel aldıkları için yeni Citrix yapısında kolaylıkla yeniden oluşturulabilir. Static VM’lerde ayrıca bağlanacakları Delivery Controller bilgilerini değiştirerek yeni yapıya dahil edilmesi gerekir.

Citrix Cloud Geçişi

Citrix Cloud’un benimsenmesi hızla büyüyor ve şu anda yaptığımız çoğu görüşmeler, güvenlik, kullanıcı deneyimi ve müşteri seçimi konusunda sağladığı avantajlar nedeniyle Citrix Cloud’a geçmekle ilgili. Bu geçiş işlemi, paralel yükseltme işlemine benzemektedir. Bu yaklaşımın birkaç avantajı şunlardır:

 • Citrix Cloud ve Citrix Virtual Apps and Desktops servisi, gelecekteki altyapı yükseltmelerine olan ihtiyacı azaltır.
 • Citrix yönetim rollerini  bir hizmet olarak yönetir.
 • Citrix tarafında yeni özellikler ilk başta Citrix Cloud tarafına gelmektedir.
 • Genel Citrix yönetimini basitleştirir.
 • Public cloud ortamları ile entegre etmeniz kolaydır.
 • Müşteriler, görev açısından kritik iş yüklerini desteklemek için VDA’nın LTSR sürümünde kalabilir.
 • Gelecekteki Citrix mimarisi ve ürün yönü ile uyumludur.

Müşteriler, Citrix Cloud ortamında VDA’lar için LTSR versiyonunu kullanarak 5+5 yıllık avantajlarından yararlanabilir. Özellikle sağlık sektörü müşterileri için bu popüler bir seçenektir. Örneğin; elektronik sağlık kayıtları sistemleri yazılımının çalışması VDA’lar 1912 LTSR sürümünde kalabilirken, Citrix Cloud yapısı son versiyonda olabilir.

Öte yandan, en son geliştirmeleri gerektiren yeni kullanım örnekleri bir CR sürümü kullanılarak dağıtılabilir. İş yükleri arasında VDA sürümleri gerektiğinde karıştırılabilirken, LTSR avantajları ortamın bir alt bölümü için geçerli olmaya devam eder. Geçiş işlemini kolaylaştırmak için Citrix, Automated Configuration tool aracını da kullanabilirsiniz.

Bu yaklaşımla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Citrix Cloud yeni bir lisans modeli gerektirir (Citrix bir süre boyunca geçişi kolaylaştırmak için hibrit haklar sağlasa da).
 • Automated Configuration tool aracın her senaryoyu desteklemez ve bu gibi durumlarda manuel yapılandırma gerekir
 • HA ve çalışma süresi Citrix Cloud hizmetine bağlıdır ve kullanılabilirliği artırmak için Local Host Cache ve Service continuity özelliklerini kullanmanız önerilir.

Peki, hangisi?

Upgrade için hangi yoldan gidileceğine karar vermek kuruluştan kuruluşa değişir. In-Place Upgrade genellikle en hızlı yoldur, ancak genellikle bir miktar Broker servis kesintisi gerekir. Paralel Upgrade, BT’nin diğer bölümlerini modernleştirmek isteyen kuruluşlar için en mantıklı olsa da ekstra altyapı kaynağı gerektirir. Son olarak, Citrix Cloud, bir kuruluşun genel yönetimi azaltmasını, gelecekteki altyapı yükseltmelerini hafifletmesini ve genel bir bulut yolculuğuna doğru daha iyi bir yol eşleştirmesini sağlayan yeni bir avantaj ve özellik kümesi sunar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir