1. Anasayfa
 2. Virtual Apps-Desktops

Citrix VAD 2203 LTSR ile Gelen Yenilikler

Citrix VAD 2203 LTSR ile Gelen Yenilikler
0

Citrix bu ay itibariyle yeni LTSR sürümü olan Citrix Virtual Apps and Desktop 2203 sürümü genel kullanıma açtı. Hali hazırda yapınızda 1912 LTSR sürümünü kullanıyorsanız, 2 yıl içerisinde gelen tüm yeniliklere, eğer hala 7.15 LTSR versiyonu kullanıyorsanız da 4 yıldır gelen yeniliklere sahip olacaksınız.

Citrix Virtual Apps and Desktops LTSR’ler, Citrix için önemli kilometre taşları olmuştur çünkü her sürüm beş yıllık desteklenebilirlik + beş yıl daha uzatılmış destek seçeneği sunar. Öngörülebilirliğe öncelik veren müşteriler, 7.15 veya 1912 gibi LTSR sürümlerinde kalabilir ve Toplu Güncellemeler aracılığıyla artımlı değişiklikler gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, özellikle bu hibrit çalışma çağında, kullanıcı gereksinimleri gelişiyor ve büyüyor. Bu, BT için bir zorluk teşkil ediyor. Yeni yetenekleri dengelerken ve yenilik ihtiyaçlarını karşılarken desteklenebilirliği korumak önemlidir.

Citrix ile ilgilendiğim yıllar boyunca(hala ilgim var tabi), hangi Citrix sürüm türünün kurumlar için doğru olduğu konusunda pek çok etken olduğunu gördüm. Ortama, kullanıcı ihtiyaçlarına ve bir BT ekibinin ne kadar uygulamalı olmak istediğine dayalı büyük bir karardır. İlk olarak, üç servis seçeneğini anlamak önemlidir:

 • Long Term Service Release: Her iki ila üç yılda bir, özellik güncellemesi olmadan yayınlanan beş yıllık genel destek.
 • Current Release: Her üç ayda bir yayınlanan, özellik güncellemeleriyle 18 aylık destek.
 • Cloud Release: Sürekli olarak desteklenir, hizmet olarak çalıştırılır, her zaman günceldir.

Ufak bir LTSR-CR girizgahından sonra bu yazıda, Citrix Virtual Apps and Desktops 2203 LTSR’ye yükseltmelerinizi/geçişlerinizi planlarken aklınızda bulundurmanız gereken temel HDX özelliklerine ve diğer şeylere odaklanacağım . Hadi daha yakından bakalım.

İşletim Sistemi Desteği

Multi-Session VDA için Windows Server 2019 ve Windows Server 2016’nın yanı sıra Windows Server 2022 desteğini eklendi. Ayrıca bu VDA sürümü CVAD Service olarak kullananlar için de Windows 10-11 multi session desteklenmektedir.

Single Session VDA tarafında ise Windows 10’nun yanı sıra Windows 11 desteği de LTSR versiyonuna eklenmiş oldu.

Windows Server 2012 R2, VDA 2203 LTR versiyonunda desteklenmemektedir. Bu işletim sistemini kullanmanız gerekiyorsa, VDA 1912 LTSR (en son CU) kullanarak Citrix Virtual Apps and Desktops 2203 LTSR yapınıza uyumlu bir bileşen olarak entegre edebilirsiniz.

Virtual Channel Desteği

İster şirket içinde geliştirilmiş ister üçüncü bir tarafça sağlanmış olsun, herhangi bir özel sanal kanal kullanıyorsanız, bunları Citrix Policy ekranında Allow List bölümüne eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde çalışmazlar.Özel sanal kanallar kullanıp kullanmadığınızdan emin değil misiniz? İstemci tarafı ve sunucu tarafı bileşeni yüklemenizi gerektiren herhangi bir üçüncü taraf Citrix optimizasyonu veya entegrasyon çözümünüz varsa, özel bir sanal kanal kullanıyorsunuzdur.

Adaptive Throughput 2.0

İlk olarak 1808 versiyonu ile 1.0 versiyonu çıkan Adaptive Throughput, yüksek latency’lerde istemci oturum veririmliliğini arttırmaya yönelik çıkarılmış ama yalnızca Windows istemciler için bu özellik mevcuttu. Bu LTSR versiyonu ile beraber Windows, Mac, Linux cihazlarında bu özelliği kullanabilirsiniz.

EDT MTU Discovery

EDT MTU Discovery, Citrix Virtual Apps and Desktops 1912 LTSR ile ilk çıkışını yaptı ve Citrix Virtual Apps and Desktops 2106 sürümüne kadar varsayılan olarak devre dışı kaldı. 2203 LTSR versiyonu ile beraber özellik varsayılanda aktif olarak gelmektedir. Adaptive Transport ve EDT’yi bugün Citrix Storefront’un default.ica dosyasında kodlanmış bir MTU ile kullanıyorsanız, bunun göz ardı edileceğini ve MTU Discovery’nin öncelikli olacağını unutmayın.

Grafik Performansı Geliştirmeleri

2x – 3x daha yüksek FPS kulağa nasıl geliyor? Citrix, uzaktan çalışma deneyimleri sunma konusunda bize destek veren ICA grafik protokolünde her zaman yenilikler yapıyor ve gelişiyor. Uyarlanabilir ses (UDP destekli), ses kalitesini dinamik olarak ayarlar, bu nedenle çağrı merkezi çalışanlarınız için artık Düşük, Orta veya Yüksek kaliteleri seçmenize gerek kalmaz. HDX grafik birimi tekrar elden geçirilmiş gözüküyor ki artık 120 FPS’ye kadar destek sunuyor. Bu iyileştirmeler ile beraber düşük bant genişliklerinde daha akıcı ve kayıpsız bir UX elde etmeniz mümkün.

Virtual Display Layout

Bu özellik birkaç yıldır var, ancak yalnızca Windows istemcileriyle sınırlı. Eğer aşina değilseniz, Virtual Display Layout size ekranınızı birden çok sanal monitöre bölme yeteneği verir; bu, ekran gerçek durumunu daha işlevsel ve verimli bir şekilde kullanmak isteyen büyük ekranlı kullanıcılar için yararlıdır.

Bu özellik yakın zamanda istemciden VDA’ya taşındı ve bu da onu istemciden bağımsız hale getirdi. Başka bir deyişle, artık bu özelliği herhangi bir istemci platformunda kullanabilirsiniz. (MacOs, Linux vb.)

Screen Sharing

Başkalarıyla işbirliği yapmanız gereken belirli durumlar vardır, ancak paylaşılan ekranın kalitesi ve yanıt verebilirliği bunu tam olarak sağlamayabilir. Üst düzey grafiklerle çalışan veya yüksek düzeyde etkileşimli görevlerin üstesinden gelen kullanıcılar için tanıdık bir senaryodur. Bu kullanım durumları için, bir kullanıcının ekran içeriği, klavye ve fare kontrolü dahil olmak üzere sanal bir masaüstü oturumunu başkalarıyla paylaşmasına olanak tanıyan Ekran Paylaşımı özelliği tanıtıldı.

Drag and Drop

Bir masaüstündeki en yararlı ve popüler özelliklerden biri, dosyaları sürükleyip bırakabilme özelliğidir. Ancak bir süreliğine sanal uygulamalar/masaüstleri ile yerel istemci arasında bu mümkün değildi. Citrix Virtual Apps and Desktops 2003 ile, yerel istemci ile sanal uygulama/masaüstü arasında dosyaları sürükleyip bırakma özelliğini sunarak yerel benzeri deneyimdeki boşluğu kapattı.

Bidirectional URL Redirection

Bidirectional URL Redirection özelliği uzun süredir var. Ancak, yalnızca Internet Explorer ile destekleniyordu. Artık bu özelliği Google Chrome ve Microsoft Edge (Chromium) ile de kullanabilirsiniz.

OAuth

Kimlik doğrulama için OAuth kullanan sanal oturumunuzda çalışan bir uygulamanız olduğunu varsayalım. Bu özellikle, URL redirection kullanarak OAuth oturum açma sayfasını uç nokta cihazına yeniden yönlendirebilir ve kullanıcının yerel bir tarayıcı kullanarak kimlik doğrulamasını sağlayabilirsiniz. Ardından, yetkilendirme kodunun verilmesi, kimlik doğrulama akışını tamamlamak için sanal oturuma yeniden yönlendirilir.

Bunu neden yapasın? Uç noktanın çok faktörlü, biyometri ve daha fazlası için yeteneklerinden yararlanarak OAuth ile tümleşik sanal uygulamaların güvenliğini ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için.

Microsoft Teams Optimization

Microsoft Teams optimizasyonuna birçok işlevsellik eklendi. Hâlâ Citrix Virtual Apps and Desktops 1912 LTSR’de çalışıyorsanız, işte eksikleriniz:

 • Uygulama paylaşımı
 • Çoklu monitör ekran paylaşımı
 • DTMF desteği
 • Proxy sunucu desteği
 • Dinamik e911
 • Kontrol ver/Al
 • Çoklu Pencere Sohbeti

VDA Upgrade Hizmeti

Bu özellik, yöneticilerin 3rd yazılım dağıtım araçlarına veya özel komut dosyalarına ihtiyaç duymadan VDA’ları kalıcı iş yüklerinde yükseltmesine izin vererek yönetimi kolaylaştırır.

Bu, Citrix Cloud Studio konsolu aracılığıyla yönetilen bir Citrix Cloud hizmetidir. VDA yükseltmelerini makine kataloğu başına veya makine başına, talep üzerine veya yedi gün öncesine kadar planlanmış olarak gerçekleştirmenize olanak tanır ve ayrıca yükseltme penceresini belirtme seçeneği sunar, böylece hepsini yürütmek yerine tüm yükseltmeleri yayabilirsiniz.

Bu özellik on-prem Citrix Virtual Apps and Desktops 2203 LTSR yapıları için mevcut olmasa da, Citrix Virtual Apps and Desktops servisiyle 2203 LTSR VDA kullanıyorsanız, gelecekteki 2203 CU’lara yükseltme yapmak için bu özellikten yararlanabileceksiniz.

Multimedia Redirection

Sanal oturumlarda ses ve video oynatmayı iyileştirmede iki yeni özellik geldi.

 • Adaptive Audio, artık oturumlar içindeki yeni varsayılan ses codec bileşenidir. Uyarlanabilir ses, ses kalitesini önemli ölçüde iyileştirdi ve kodlama gecikmesini azalttı.
 • Browser Content Redirection’da gecikme ve web sitesi uyumluluğunu iyileştirmek için geliştirmeler yapıldı.

Linux VDA İyileştirmeleri

Adaptive Audio, Screen Sharing, HDX WebCam, BCR vb. özellikler dışında;

GUI-based Easy Install Tool

Linux VDA 2203 sürümü ile birlikte, Linux makineleriniz üzerinde Citrix VDA yazılımını grafik arayüz yardımı ile kurabilirsiniz.

Session Watermark

Windows VDA’lar üzerinde olan Watermark özelliği artık Linux sanal oturumları için temel tanımlanabilir kullanıcı bilgilerini kaplayan ilkeler belirleyebilir. Bu nedenle, bir kullanıcı hassas bilgilerin ekran görüntüsünü veya fotoğrafını çekerse, kaynağına kadar kolayca izlenebilir.

Graphics Quality Slider

Citrix HDX performansı otomatik olarak ayarlar ve ağ durumuna bağlı olarak görüntü kalitesi ile yanıt hızı arasında denge kurar. Ancak müşteriler, özellikle grafik açısından yoğun tasarım uygulamaları çalıştırırken genellikle daha iyi görüntü kalitesini tercih ederler. Sanal Linux oturumlarındaki Graphics Quality Slider, kullanıcının kendi başına görüntü kalitesi ve etkileşim arasında doğru dengeyi sağlamasına yardımcı olur.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir