1. Anasayfa
  2. Citrix Cloud

Citrix Gateway Service Konfigürasyonu

Citrix Gateway Service Konfigürasyonu
0

Citrix Gateway Service, çeşitli Kimlik ve Erişim Yönetimi özelliklerine sahip, SaaS uygulamalarına, Citrix sanal uygulama ve sanal masaüstlerine uzaktan güvenli erişim sunan bir Citrix Cloud çözümüdür. On-Prem yapınızda bulunan Citrix Gateway (Netscaler Gateway)’ in Cloud tabanlı çözümüdür diyebiliriz.

Citrix Gateway Service aşağıdaki özellikleri sağlamaktadır:

  • XenApp&XenDesktop kullanıcıları için HDX bağlantısı – herhangi bir konumdaki kullanıcılardan sanal uygulamalara ve masaüstlerine güvenli bağlantı sağlar.
  • SaaS uygulamalarına güvenli erişim – SaaS uygulamalarını son kullanıcılara getiren birleşik bir kullanıcı deneyimi.
  • Enterprise web uygulamalarına güvenli erişim – Enterprise web uygulamalarını son kullanıcılara getiren birleşik kullanıcı deneyimi.
  • Dijital çalışma alanındaki tüm uygulamalara ve dosyalara güvenli erişim – tüm cihazlarınızı tek bir platform olan Citrix Endpoint Management aracılığıyla yönetmeye modern bir yaklaşım. Desteklenen platformlar arasında masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve IoT bulunur.

Gereksinimler
  • On-Prem yapınızda yüklü Citrix Virtual Apps & Desktops (XenApp&XenDesktop)
  • Citrix Cloud Connector rolüne sahip sunucu
Citrix Cloud Connector Nedir?

Citrix Cloud Connector, Citrix Cloud ile kaynaklarımız (şirket içi sunucular vb.) arasında iletişim için bir kanal görevi gören ve bulut yapınızı yönetmenizi sağlayan bir yazılımdır. Bu bağlantı aracı ile Citrix Cloud üzerinde kullanacağınız şirket içi kaynakları yönetebilirsiniz.

Citrix Gateway Service Kurulum ve Konfigürasyonu

citrix.cloud.com adresine giriş yapalım. Eğer Citrix Cloud hesabımız yok ise “Sign Up and try it free” ile yeni bir hesap oluşturabiliriz.

Giriş yaptıktan sonra Available Service bölümünde Gateway kısmına gelelim ve Request Trial butonuna tıklayalım.

Trial isteği yaptıktan kısa bir süre sonra Citrix Cloud hesabınıza, Gateway servisinin aktifleştirildiğine dair bir mail alacaksınız. Yeniden Citrix Cloud ekranına geldiğimizde artık Gateway kısmında Manage butonunu görmüş olacağız. Manage butonuna tıklayıp, Gateway servisinin ayarlarını yapmaya başlayalım.

Yapımızda bulunan Citrix VAD ortamını, Citrix Gateway hizmeti ile ilişkilendirmek istediğimiz için Virtual Apps and Desktops seçeneğinde Configure butonuna tıklayalım.

Yapımızda bulunan Citrix VAD ortamını, Citrix Gateway hizmeti ile ilişkilendirmek istediğimiz için Virtual Apps and Desktops seçeneğinde Configure butonuna tıklayalım.

Service Integrations bölümünde Add Site butonuna tıklayalım.

Install Connector butonuna tıklayalım ve indirilen exe dosyasını On-Prem yapınızda belirlediğimiz sunucuya Citrix Cloud Connector kurulumunu gerçekleştirelim.

Kurulum sırasında, Citrix Cloud hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Citrix Cloud hesap bilgilerini girelim.

Bilgileri girdikten sonra otomatik olarak kurulum başlayacaktır.

Kurulumun tamamlanmasıyla beraber Citrix Cloud ile On-Prem yapınız arasındaki bağlantı testi başlayacaktır.

Test işlemleri başarıyla tamamlandıktan sonra tekrar Citrix Cloud sayfasısına geldiğimizde, On-Prem Citrix VAD yapınızda bulunan Delivery Controller FQDN adresini de girdikten sonra Discover butonuna tıklayalım. Discover işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra, Citrix Site ismini de ekranda görmüş olacaksınız.

Citrix, Cloud Connector yazılımının en az 2 adet sunucuda kurulmasını önermektedir. Biz bu makalede Citrix Gateway servisini test etmek istediğimiz için aşağıdaki uyarıyı pas geçebilirsiniz.

Connection Type bölümünde Gateway Service seçeneğini seçip Continue ile devam edelim. Citrix Gateway Service ‘i 60 gün boyunca deneyebilirsiniz.

İkinci adım olarak kullanıcıların hangi adres üzerinden erişeceklerini belirlemeye geldi sıra. Workspace Configuration bölümünde Access kısmına gelelim. Bu ekranda Citrix, sizin için cloud uzantılı rasgele bir web site adresi oluşturmuş olacaktır. Ama isterseniz bu adresi değiştirebilirsiniz.

  

Son adım olarak artık oluşturduğumuz Citrix Gateway hizmetini deneyebilirsiniz. Web tarayıcınıza, Access bölümünde yazan Cloud web linkini yazalım ve giriş yapalım. Bu aşamada Cloud Connector yazılımını On-Prem ortamınıza kurduğunuz için ve herhangi başka bir Active Directory konfigürasyonu yapmadığımız için, giriş bilgilerinde On-Prem’de bulunan Active Directory yapınızı kullanacaktır.

Giriş yaptıktan sonra Apps bölümünde sanallaştırdığınız uygulamaları, Desktops bölümünde sanallaştırdığınız masaüstlerini göreceksiniz. Uygulamaları ve masaüstlerini test edebiliriz.

Umarım sizler içinde faydalı olmuştur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir